Skip to content

54 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block51.07
Lot56
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionSARATOGA II
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage2,148
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
19%
Improvement Value:$188,500
81%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,648+2.9%
2024$8,405+4.7%
2023$8,026+1.5%
2022$7,905+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,723
DeedBook 3091, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$858,000
DeedBook 2956, Page 277