Skip to content

62 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$130,582
Last Sale Date
Oct 2, 2000

Property Information

Block51.07
Lot60
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionALLEGHENY
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
23%
Improvement Value:$142,800
77%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869+2.9%
2024$6,676+4.7%
2023$6,375+1.5%
2022$6,279+13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,582
DeedBook 3172, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$858,000
DeedBook 2956, Page 277