Skip to content

72 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block51.07
Lot65
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionBRANDYWINE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,434
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
22%
Improvement Value:$153,700
78%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,041+3.0%
2024$6,836+4.9%
2023$6,516+1.6%
2022$6,414+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 5463, Page 135Recorded5/5/2016

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4684, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4547, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$194,900
DeedBook 3765, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$154,373
DeedBook 3176, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$858,000
DeedBook 2956, Page 277