Skip to content

76 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$419,900
Last Sale Date
Apr 1, 2025

Property Information

Block51.07
Lot67
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionALLEGHENY
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
23%
Improvement Value:$146,800
77%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,782+3.0%
2024$6,584+4.9%
2023$6,276+1.6%
2022$6,177+15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$419,900
Sq Ft1,320DeedBook 7181, Page 13Recorded5/29/2025

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,320DeedBook 7090, Page 283Recorded11/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$132,145
DeedBook 3172, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$858,000
DeedBook 2956, Page 277