Skip to content

47 Brandon LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$205,900
Last Sale Date
Nov 28, 2014

Property Information

Block51.07
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRMOUNT
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,518
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
21%
Improvement Value:$161,800
79%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,576+2.9%
2024$7,363+4.7%
2023$7,031+1.5%
2022$6,924+13.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,900

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 5263, Page 145Recorded12/8/2014

Property Sale

SaleMulti
$269,900
DeedBook 4063, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$154,990
DeedBook 3313, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 2001