Skip to content

12 Marcy CtSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block51.07
Lot92
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionALLEGHENY
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
23%
Improvement Value:$142,000
77%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+2.9%
2024$6,654+4.7%
2023$6,354+1.5%
2022$6,258+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,320DeedBook 6175, Page 72Recorded10/15/2019

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4893, Page 177

Property Sale

SaleMulti
$158,879
DeedBook 3471, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 2002