Skip to content

8 Marcy CtSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block51.07
Lot96
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRMOUNT
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,518
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
22%
Improvement Value:$157,800
78%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,476+6.6%
2024$7,016+4.9%
2023$6,688+1.6%
2022$6,583+13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,518DeedBook 6897, Page 153Recorded8/22/2023

Property Sale

SaleMulti
$186,708
DeedBook 3476, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 2002