Skip to content

10 Wintergreen WaySewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 22, 2018

Property Information

Block51.08
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionALLEGHENY
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
23%
Improvement Value:$143,500
77%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+2.9%
2024$6,701+4.7%
2023$6,399+1.5%
2022$6,302+13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5847, Page 153Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$155,050
DeedBook 3413, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 2002