Skip to content

6 Wintergreen WaySewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block51.08
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionGETTYSBURG II
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,953
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
19%
Improvement Value:$187,900
81%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+2.9%
2024$8,387+4.7%
2023$8,009+1.5%
2022$7,888+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft1,953DeedBook 6105, Page 47Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$194,304
DeedBook 3403, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 2002