Skip to content

1044 Prime PlaceSewell, NJ 08080

Built 2016

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block51.09
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionMOZART
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
27%
Improvement Value:$167,500
73%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,202+3.0%
2024$7,965+1.5%
2023$7,844+1.5%
2022$7,726-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$331,000
Sq Ft1,960DeedBook 6759, Page 47Recorded10/10/2022

Property Sale

Sale
$248,600

From:

To:

DeedBook 5552, Page 106Recorded10/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016