Skip to content

1056 Prime PlaceSewell, NJ 08080

Built 2017

Owner
---
Last Sale Price
$435,700
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block51.09
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionSTRAUSS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
25%
Improvement Value:$178,400
75%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,855+2.9%
2024$8,606+4.7%
2023$8,219+1.5%
2022$8,094-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$435,700
Sq Ft2,334DeedBook 7207, Page 48Recorded7/23/2025

Property Sale

Sale
$259,183

From:

To:

DeedBook 5679, Page 260Recorded6/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017