Skip to content

1072 Prime PlaceSewell, NJ 08080

Built 2017

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block51.09
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionSTRAUSS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
25%
Improvement Value:$178,600
75%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,863+2.9%
2024$8,614+4.7%
2023$8,225+1.5%
2022$8,101-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft2,334DeedBook 7300, Page 318Recorded2/6/2026

Property Sale

Sale
$276,480

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 5687, Page 28Recorded7/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017