Skip to content

1011 Prime PlaceSewell, NJ 08080

Built 2018

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block51.09
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionMOZART
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
27%
Improvement Value:$165,700
73%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,386+2.9%
2024$8,150+4.7%
2023$7,783+1.5%
2022$7,665-8.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,960DeedBook 6477, Page 126Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$237,860

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 5813, Page 284Recorded2/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018