Skip to content

1003 Prime PlaceSewell, NJ 08080

Built 2018

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block51.09
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionSTRAUSS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
25%
Improvement Value:$187,400
75%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,199+2.9%
2024$8,941+4.7%
2023$8,538+1.5%
2022$8,409-7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 5810, Page 47Recorded1/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018