Skip to content

1044 Noble PlaceSewell, NJ 08080

Built 2018

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block51.09
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionBEETHOVEN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
27%
Improvement Value:$164,700
73%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360+2.9%
2024$8,125+3.4%
2023$7,858+2.8%
2022$7,641-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,720DeedBook 6726, Page 203Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$266,777

From:

To:

DeedBook 5895, Page 32Recorded6/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018