Skip to content

1020 Prime PlaceSewell, NJ 08080

Built 2017

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block51.09
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionMOZART
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
26%
Improvement Value:$173,200
74%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+2.9%
2024$8,419+4.7%
2023$8,040+1.5%
2022$7,918-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,974DeedBook 7043, Page 269Recorded7/31/2024

Property Sale

Sale
$261,945

From:

To:

DeedBook 5623, Page 95Recorded3/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017