Skip to content

3 A Pristine PlSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block51.10
Lot1
QualifierC0003
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class35
DescriptionVILLAGER
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,353
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
27%
Improvement Value:$100,100
73%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,821-4.2%
2024$5,033+4.7%
2023$4,806+1.5%
2022$4,733+10.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,353DeedBook 6667, Page 279Recorded4/21/2022

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,353DeedBook 6578, Page 212Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 5329, Page 147Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 4838, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1998