Skip to content

13 C Pristine PlSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block51.10
Lot1
QualifierC0013
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class35
DescriptionVILLAGER
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,353
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
27%
Improvement Value:$102,500
73%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,160+2.9%
2024$5,015+4.7%
2023$4,789+1.5%
2022$4,717+14.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 6047, Page 105Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 5739, Page 232Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 5494, Page 215Recorded7/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1998