Skip to content

31 F Pristine PlSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block51.10
Lot1
QualifierC0031
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class35
DescriptionVILLAGER
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,353
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
27%
Improvement Value:$100,100
73%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,071+2.9%
2024$4,929+10.6%
2023$4,457+1.6%
2022$4,385+10.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,353DeedBook 6638, Page 286Recorded3/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1998