Skip to content

44 J Pristine PlSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Oct 24, 2005

Property Information

Block51.10
Lot1
QualifierC0044
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class35
DescriptionPARKVIEW
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,409
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
27%
Improvement Value:$50,000
73%
Total Assessment$68,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,568+3.2%
2024$4,425+2.2%
2023$4,328+1.7%
2022$4,257+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 4105, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 2001