Skip to content

60 L Pristine PlSewell, NJ 08080

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block51.10
Lot1
QualifierC0060
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class35
DescriptionPARKVIEW
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,409
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
28%
Improvement Value:$97,300
72%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,718+3.1%
2024$4,578+5.0%
2023$4,361+1.6%
2022$4,291+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,409DeedBook 7164, Page 86Recorded4/23/2025

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 3354, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2001