Skip to content

40 Brandon LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2015

Property Information

Block51.11
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRMOUNT
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,518
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
22%
Improvement Value:$163,400
78%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+2.9%
2024$7,485+4.7%
2023$7,148+1.5%
2022$7,039+10.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$183,825
DeedBook 4745, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$195,402
DeedBook 3263, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 2001