Skip to content

36 Brandon LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block51.11
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE II
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage2,060
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
19%
Improvement Value:$180,500
81%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+2.9%
2024$8,031+4.7%
2023$7,669+1.5%
2022$7,553+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 5394, Page 116Recorded11/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$173,273
DeedBook 3214, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000