Skip to content

21 Olmsted DrSewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block52.01
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.09

Building Details

Building Class17
DescriptionWAVERLY III
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,377
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
20%
Improvement Value:$229,800
80%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,598+2.9%
2024$10,300+4.7%
2023$9,836+1.5%
2022$9,687-2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,377DeedBook 6410, Page 226Recorded1/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$160,626
DeedBook 2383, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 2369, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1993