Skip to content

5 Olmsted DrSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2014

Property Information

Block52.01
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.09

Building Details

Building Class17
DescriptionNEWBURY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,534
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
21%
Improvement Value:$241,400
79%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,300+2.9%
2024$10,983+4.7%
2023$10,488+1.5%
2022$10,329-0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,426
DeedBook 2466, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1994