Skip to content

800 Hollydell CtSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block52.02
Lot1.14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.08

Building Details

Building Class---
DescriptionRAINBOW GYM
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
28%
Improvement Value:$332,700
72%
Total Assessment$461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,052+2.9%
2024$16,573+4.7%
2023$15,826+1.5%
2022$15,586+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 3487, Page 190