Skip to content

601 Hollydell DrSewell, NJ 08080

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$4,800,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block52.02
Lot1.19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.08

Building Details

Building Class---
DescriptionHOLLYDELL ICE R
Dwellings---
ZoningCI
Sq Footage---
Acreage3.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,000
6%
Improvement Value:$5,636,000
94%
Total Assessment$5,995,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$221,755+2.9%
2024$215,520+4.7%
2023$205,808+1.5%
2022$202,691+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,800,000
DeedBook 5730, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1990