Skip to content

1 Hemlock RdSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$107,350
Last Sale Date
Dec 30, 1986

Property Information

Block52.06
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionWEYMOUTH
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,073
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
22%
Improvement Value:$192,000
78%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,114+2.9%
2024$8,858+4.7%
2023$8,459+1.5%
2022$8,331+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$107,350
DeedBook 1570, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1986