Skip to content

18 White Pine DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 24, 1998

Property Information

Block52.06
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionTENLEY
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
19%
Improvement Value:$249,100
81%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,378+2.9%
2024$11,058+4.7%
2023$10,560+1.5%
2022$10,400+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2903, Page 339

Property Sale

Sale
$124,790
DeedBook 1662, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1987