Skip to content

14 White Pine DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$517,500
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block52.06
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionTENLEY
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,440
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,400
21%
Improvement Value:$203,700
79%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584+2.9%
2024$9,315+4.7%
2023$8,895+1.5%
2022$8,760+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$517,500
Sq Ft2,440DeedBook 7170, Page 91Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$121,200
DeedBook 1668, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1987