Skip to content

30 White Pine DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block52.06
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionBRAMPTON
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,829
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
18%
Improvement Value:$256,700
82%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,545+2.9%
2024$11,220+4.7%
2023$10,714+1.5%
2022$10,552+9.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,590
DeedBook 1649, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1987