Skip to content

1 White Pine CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$88,292
Last Sale Date
Nov 20, 1986

Property Information

Block52.07
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionTENLEY
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,431
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
21%
Improvement Value:$210,100
79%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,612+3.0%
2024$9,334+4.9%
2023$8,902+1.6%
2022$8,764+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$88,292
DeedBook 1563, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1986