Skip to content

7 Juniper RdSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2005

Property Information

Block52.07
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionBRAMPTON
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage3,061
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
18%
Improvement Value:$278,300
82%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,554+2.9%
2024$12,201+4.7%
2023$11,652+1.5%
2022$11,475+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,075
DeedBook 1599, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1986