Skip to content

44 White Pine DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$104,645
Last Sale Date
May 30, 1986

Property Information

Block52.07
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionNEW ENGLANDER
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,822
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
21%
Improvement Value:$255,800
79%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,948+2.9%
2024$11,612+4.7%
2023$11,089+1.5%
2022$10,921+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$104,645
DeedBook 1546, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1986