Skip to content

18 Juniper RdSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$254,500
Last Sale Date
Dec 9, 2011

Property Information

Block52.09
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionNEW ENGLANDER
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,790
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
20%
Improvement Value:$236,300
80%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,993+2.9%
2024$10,684+4.7%
2023$10,203+1.5%
2022$10,048+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$254,500
DeedBook 4933, Page 155

Property Sale

Sale
$111,790
DeedBook 1617, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1987