Skip to content

16 Juniper RdSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$94,090
Last Sale Date
May 8, 1987

Property Information

Block52.09
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionWEYMOUTH
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,013
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
25%
Improvement Value:$160,900
75%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,662+3.0%
2024$7,440+4.9%
2023$7,093+1.6%
2022$6,982+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$94,090
DeedBook 1615, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1987