Skip to content

41 White Pine DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block52.09
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
DescriptionTENLEY
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,440
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
19%
Improvement Value:$225,900
81%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280+2.9%
2024$9,991+4.7%
2023$9,540+1.5%
2022$9,396+9.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft2,440DeedBook 6910, Page 93Recorded9/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 1857, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1988