Skip to content

220 E Holly AveSewell, NJ 08080

Built 1900

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block52.11
Lot9.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.09

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,931
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
15%
Improvement Value:$241,200
85%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,494+2.9%
2024$10,199+4.7%
2023$9,739+1.5%
2022$9,592+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,931DeedBook 6217, Page 317Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1559, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1900