Skip to content

133 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block52
Lot5.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,377
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
21%
Improvement Value:$154,900
79%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,213+2.9%
2024$7,010+4.7%
2023$6,694+1.5%
2022$6,593-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$352,500
Sq Ft1,377DeedBook 6875, Page 343Recorded7/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 1979