Skip to content

122 Mimosa DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block53.02
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,378
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
22%
Improvement Value:$234,200
78%
Total Assessment$301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,164+2.9%
2024$10,850+4.7%
2023$10,361+1.5%
2022$10,204+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 3758, Page 240

Property Sale

Sale
$100,625
DeedBook 1563, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1986