Skip to content

1 Settlers CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block53.02
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionTUNSTALL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,634
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
30%
Improvement Value:$155,600
70%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,241+2.9%
2024$8,010+4.7%
2023$7,649+1.5%
2022$7,533+20.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 5534, Page 243Recorded9/22/2016

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 5090, Page 322Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 4512, Page 225

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4017, Page 315

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2685, Page 193

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 1584, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1986