Skip to content

140 Mimosa DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block53.02
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,628
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
21%
Improvement Value:$236,400
79%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,104+6.1%
2024$10,461+4.7%
2023$9,990+1.5%
2022$9,839+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,628DeedBook 6876, Page 41Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,628DeedBook 6205, Page 151Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$105,400
DeedBook 1551, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1986