Skip to content

1 Simma CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block53.02
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,348
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
24%
Improvement Value:$198,700
76%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680+2.9%
2024$9,408+4.7%
2023$8,984+1.5%
2022$8,848+11.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,500

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 5268, Page 119Recorded12/17/2014

Property Sale

SaleMulti
$96,050
DeedBook 1553, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1986