Skip to content

131 Mimosa DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block53.03
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
20%
Improvement Value:$257,600
80%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,955+2.9%
2024$11,619+4.7%
2023$11,095+1.5%
2022$10,927-5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,300
DeedBook 1552, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1986