Skip to content

123 Mimosa DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block53.03
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,348
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
22%
Improvement Value:$215,800
78%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,231+2.9%
2024$9,944+4.7%
2023$9,496-2.6%
2022$9,751+13.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 5217, Page 321Recorded8/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1986