Skip to content

121 Mimosa DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2019

Property Information

Block53.03
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionTUNSTALL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,586
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
27%
Improvement Value:$168,500
73%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.9%
2024$8,243+4.7%
2023$7,872+1.5%
2022$7,753+22.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 5504, Page 279Recorded7/27/2016

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 4010, Page 203

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 2762, Page 46

Property Sale

Sale
$82,825
DeedBook 1557, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1986