Skip to content

115 Mimosa DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block53.03
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,940
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
21%
Improvement Value:$228,800
79%
Total Assessment$289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,712+2.9%
2024$10,411+4.7%
2023$9,942+1.5%
2022$9,791+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,940DeedBook 6951, Page 195Recorded12/27/2023

Property Sale

Sale
$100,900
DeedBook 1564, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1986