Skip to content

151 Mimosa DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$86,300
Last Sale Date
Jun 30, 1986

Property Information

Block53.03
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
DescriptionTUNSTALL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,850
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
24%
Improvement Value:$188,200
76%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211+2.9%
2024$8,952+4.7%
2023$8,548+1.5%
2022$8,419+22.3%
Property History

Property Sale

Sale
$86,300
DeedBook 1549, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1986