Skip to content

18 Bainbridge LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Oct 28, 2002

Property Information

Block53.05
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
DescriptionCARLYLE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,375
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
18%
Improvement Value:$223,900
82%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+2.9%
2024$9,811+4.7%
2023$9,369+1.5%
2022$9,227-6.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 3508, Page 129

Property Sale

SaleMulti
$203,210
DeedBook 3059, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1999