Skip to content

8 Bainbridge LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block53.05
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
DescriptionASHFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
14%
Improvement Value:$288,200
86%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,381+2.9%
2024$12,032+4.7%
2023$11,490+1.5%
2022$11,316-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,966DeedBook 6633, Page 319Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4936, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$260,920
DeedBook 3031, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1999